کرونا و قرنطینه فرصتی برای کتابخوانی

فهرست مطالب

ویروس کووید ۱۹ که به تاج شباهت دارد، نزدیک به دوماه است که دامن سرزمین گسترده ایران را فراگرفته و پیشنهادات مقامات سازمان بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایستادگی در برابر این ویروس منحوس این است که مردم تا جایی که امکان دارد از منازل خود بیرون نیایند و خود را قرنطینه کنند؛ فاصله گذاری اجتماعی خود‌ خواسته تا از این وضعیت حاد و عظیم رد شویم؛ همانطور که در طول تاریخ، کشور ما با مردمان غیور و بافرهنگش از مشکلات حادتر از کرونا رد شده است. بنابراین از این تهدید نیز می توان فرصت هایی برای افزایش میزان کتابخوانی، ورزش در خانه و ترک دخانیات ایجاد کرد.

امروه بخاطر شیوع ویروس کرونا همه خانه نشین شده ایم، اما اگر دید مثبتی داشته باشید از این فرصت برای کتابخوانی ومطالعه استفاده می کنید. پس بدانید کرونا و قرنطینه فرصتی برای کتابخوانی است که به این ترتیب هم از ابتلا به بیماری کرونا پیشگیری می کنید و هم زمینه آشتی شما با کتاب فراهم می شود.

در قرنطینه خانگی چه کاری انجام دهیم؟

در وضعیتی که همه باید در برای مدت طولانی در فضای محدود کنار یکدیگر بمانند، امکان بروز اختلاف نظر، عصبانیت دائمی و بازتاب بی ‌حوصلگی و افسردگی بر دیگر افراد خانواده وجود دارد.

اکثر افرادی که به منظور کمک به کاهش سرعت و قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا در منازل مانده اند، می خواهند راه هایی پیدا کنند که در خانه سرگرم شوند و از این استرس ابتلا به کرونا دور بمانند.

در واقع در این شرایط ممکن است سودمند باشد هر عضو خانواده چند ساعتی را در گوشه ای از قرنطینه سرگرمی مورد پسند خود را انجام دهد و زمان های در گیر بودن با هم را در هال یا هر محیط دیگری را کاهش دهند.
جدا از اینکه این روز ها می توانید کارهای عق مانده مانند مرتب کردن کشوی کمدها، مرتب کردن فایل های سیستم خود و… را انجام دهید، در این روزها که خود را قرنطینه خانگی کرده ایم یکی از بهترین شیوه های رویارویی با کم حوصلگی، افسردگی و استرس ناشی از بیماری، ترویج کتابخوانی و مطالعه است.

کرونا و قرنطینه فرصتی برای کتابخوانی
کرونا و قرنطینه فرصتی برای کتابخوانی

مزایای کتابخوانی در اوضاع کرونا و قرنطینه

بدون تردید خواندن‎ کتاب ‎های سودمند و انگیزشی یکی از بهترین شیوه ها برای رویارویی با استرس های ناشی از بیماری کرونا و طی کردن این دوران قرنطینگی اجباری در منزل است.
کتاب خواندن هر اندازه که کم و ناچیز هم باشد، قادر است تاثیر مثبتی در دیدگاه و باور افراد به وجود آورد و مثبت ‎اندیشی را ترویج کند و باعث بهبود وتقویت آرامش روحی در جامعه شود.

براساس بررسی ها و مطالعات انجام شده هر شش دقیقه مطالعه قادر است تا ۶۸ درصد کاهنده اضطراب باشد. در واقع، کتابخوانی با ایجاد آرامش روانی باعث کاهش استرس خواهد شد و بهتر از دیگر شیوه های رایج مثل گوش سپردن به موسیقی، تماشای فیلم یا نوشیدن چای بر تنش ‌زدایی تاثیر می گذارد.

چگونه به کتابخوانی عادت کنیم؟

برای عادت به کتابخوانی، باید تمرین کرد تا رفته رفته قادر باشید علاقه و توان تمرکز برای کتاب خواندن را بهبود بخشید. در واقع کرونا و قرنطینه فرصتی برای کتابخوانی و ایجاد این عادت در خود است.
نیاز نیست خواندن کتاب تنها برای تفریح و پر کردن وقت باشد، بلکه باید هدفمند و امیدبخش باشد. اکثر افراد موفق، با این شیوه کتاب می خوانند و مطالعه را ترویج می بخشند.
افرادی که به مطالعه عادت ندارند اما تمایل دارند که این عادت را در خود به وجود آورند پیشنهاد می شود از این قرنطینه استفاده کنند و البته برای خودشان هدف‌ های سخت مشخص نکنند. ابتدا در روز های نخست تایم کمتری را در زمان بیکاری کتاب بخوانید رفته رفته سرعت و زمان بیشتری را برای کتاب خواندن در نظر بگیرید.
به افرادی ک می خواهند به مطالعه عادت کنند پیشنهاد می شود اول رمان ها یا زندگی نامه های تالیف شده توسط نویسندگان سرشناس ایرانی را بخوانند.
اگر در کتاب های اول خود رمانی خارجی را انتخاب کردید، حتما باید دقت کنید که رمان های انتخاب شده به واسطه مترجمان ماهری ترجمه شده باشند چراکه خواندن کتاب هایی که ضعیف ترجمه شده باشد باعث می شود افراد از مطالعه کتاب دلسرد شوند و کتاب آن ها را به ادامه خواندن جذب نکند.

پویش کتابخوانی در قرنطینه

این روزها پویش کتابخوانی با هدف کاهش استرس و استفاده از فرصت حضور بیشتر مردم در خانه ها و گسترش کتابخوانی کاملا به جا است.

در حقیقت حالا که در قرنطینه به سر می بریم وقت آن است که در کتابخانه های خانه را باز کنیم و به مطالعه کتاب ‌هایی که خاک خورده اند، بپردازیم.

کتاب خوانی و مطالعه در این وضعیت کرونایی از ابزارهای تاثیرگذار در کاهش این حس استرس و پریشانی در کشور است. پس به پویش کتابخوانی پناه آورید. بعد از خواندن یک کتاب می توانید خلاصه ای از آن کتاب یا قسمتی از کتاب که بیشتر برای شما جذاب بود را در صفحه مجازی خود به اشتراک بگذارید و اینگونه دیگران را به مطالعه ترغیب می کنید.

کرونا و قرنطینه فرصتی برای کتابخوانی
کرونا و قرنطینه فرصتی برای کتابخوانی

نقش کتابفروشان و انتشارات در این پویش کتابخوانی

شاید برای کتابخوانی و مطالعه به کتاب های جدید و بهتری نیاز داشته باشید، از آنجایی که کتابخانه ها نیز در این اوضاع تعطیل شده اند، کتابخانه ها و کتابفروشی ها نیز برای مشارکت در این پویش کتاب های اینترنتی یا تلفنی سفارش داده شده توسط مشتریان را توسط آژانس و تاکسی به درب منزل مردم می فرستند.
برخی از کتاب فروشی ها نیز نقش خود را در این پویش کتابخوانی با عرضه کتاب با تخفیف ۲۰ تا ۳۰ درصدی ایفا نموده اند.

برخی دیگر نیز با نشر روزنه معرفی نسخه های PDF کتاب ‌های مفید برای رده های سنی گوناگون حضور خود را اعلام کردند.

جمع بندی

کرونا دیر یا زود از این جامعه و جهان می رود، اما این فرهنگ کتابخوانی است که ماندگار می شود. از این رو می ‌شود با کتابخوانی، هم جامعه ای کتابخوان داشته باشیم و هم دانسته های خود را به ‌روز کنیم. فراموش نکنیم کتاب از قدیم الایام تابحال، بهترین دوست مهربان و همدم تنهایی انسان بوده است.

You have to be certain that you already have

You can read their reviews, look at sample job and affordable-papers.net examine the portfolio that they have for employing a good author.

planned your research subject which you understand your study priorities.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | عضویت